Showing posts with label Пекин. Show all posts
Showing posts with label Пекин. Show all posts

Monday, October 14, 2013

Китайци призовават света да се отърве от САЩ





Intrigi.bg

Китайска медия призова светът да се опита да се дезамериканизира в момент, в който в САЩ не може да бъде постигнато споразумение за излизане от фискалната криза, което може да стане причина за неплатежоспособност на Вашингтон и дад даде отражение върху други икономики по света.




"Сега, когато американските политици не успяват да постигнат съгласие, за да подновят нормалната работа на политическите институции, с които те толкова много се гордеят, може би е настъпил добрият момент за нашата слисана планета да започне да си представя съграждането на един освободен от американците свят", посочва китайската агенция Синхуа.

"Тези дни на безпокойство, в които съдбите на други страни са в ръцете на една лицемерна нация, трябва да приключат и нов световен ред трябва да бъде създаден, в който интересите на всички страни ще бъдат уважавани и защитавани на принципа на равнопоставеността", допълва агенцията в коментар относно американската фискална криза. Китай може да се окаже първа засегната от евентуален дефолт на САЩ, тъй като е основен притежател на американски държавни облигации на стойност 1,277 трилиона долара. В коментара си Синхуа призовава да се даде повече гласност на нововъзникващите пазарни икономики в международните финансови институции.

Медията споменава и за създаването на нова резервна валута, която да замени долара и приканва за еволюция на МВФ, в който сега думата на Пекин тежи колкото тази на Рим.